Maciej Cuske

Reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych
28.03.1972 Bydgoszcz

Biografia

Maciej Cuske (ur. 28 marca 1972 w Bydgoszczy) – polski reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych.

W 2005 roku ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy.

Jego pierwszym amatorskim filmem była niezależna fabuła I co wy na to, Gałuszko? (2001), nagrana wspólnie z Marcinem Sauterem.

Autor wielokrotnie nagradzanych dokumentów, wśród których największe sukcesy odnosiły: Kuracja (2004), Antykwariat (2005), Na niebie, na ziemi (2007), III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił (2008).

W 2013 roku zadebiutował filmem fabularnym Stacja Warszawa wyreżyserowanym wspólnie przez pięciu reżyserów.

W 2005 roku założył razem z Marcinem Sauterem, Piotrem Stasikiem i Thierry Paladino – Zespół Filmowy Paladino. W ramach Zespołu i zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza projektu Rosja - Polska. Nowe spojrzenie, Cuske nakręcił Elektryczkę (2005). Z Zespołem Paladino nakręcił też dwa dokumenty z planu filmów Andrzeja Wajdy: Katyń. 60 dni na planie (2007) i Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie! (2008).

W 2014 roku Maciej Cuske jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Kuracja (2004)
Antykwariat (2005)
Na niebie, na ziemi (2007)
III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił (2008)

Ciekawostki

W 2005 roku założył Zespół Filmowy Paladino wraz z Marcinem Sauterem, Piotrem Stasikiem i Thierry Paladino.
W 2014 roku został ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Udostępnij