Alfred Aleksander Wieczorek

muzyk kontrabasista, koncertmistrz i wykładowca
21.06.1940 Bydgoszcz

Biografia

Alfred Aleksander Wieczorek urodził się 21 czerwca 1940 roku w Bydgoszczy.

W 1959 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Bydgoszczy w klasie Czesława Nawrockiego. W latach 1959–1965 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie grę na kontrabasie u Tadeusza Pelczara.

W Filharmonii Narodowej pracował od roku 1961. Współpracował przez długi czas z Zespołem Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Karola Teutsha. Jako pierwszy kontrabasista po wojnie grał w nowym gmachu filharmonii koncert solo z orkiestrą pod dyrekcją Arnolda Rezlera. Był to koncert G-dur Domenico Dragonettiego, napisany na kontrabas i fortepian. Aranżację na orkiestrę przygotował Jan Michał Wieczorek.

Pod kierunkiem Alfreda Wieczorka grę na kontrabasie studiował Tadeusz Wielecki.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Ukończenie z wyróżnieniem Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy (1959).
Długa kariera w Filharmonii Narodowej jako muzyk (1962–2007) i koncertmistrz.
Jako pierwszy kontrabasista po wojnie zagrał koncert solowy z orkiestrą w nowym gmachu Filharmonii Narodowej (G-dur Domenico Dragonettiego; orchestracja Jan Michał Wieczorek).
Współpraca z Zespołem Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Karola Teutsha.

Ciekawostki

Był pierwszym po wojnie kontrabasistą, który zagrał koncert solowy z orkiestrą w nowym gmachu Filharmonii Narodowej.
Jego uczeń, Tadeusz Wielecki, studiował na kontrabasie pod kierunkiem Alfreda Wieczorka.

Udostępnij