Podczas swojej wizyty w Radiu Złote Przeboje, podkomisarz Piotr Bajlak oraz aspirant Adrian Cieślewicz z bydgoskiego komisariatu omówili kwestie związane z „”Bezpiecznymi Ferialami”” oraz prowadzoną na terenie całego kraju kampanią pod hasłem #ZnamTeNumery. Dyskusja ta miała miejsce w kontekście audycji skierowanej do szerokiego grona słuchaczy, którą prowadziła redaktor Beata Korzeniowska.

Zwrócono uwagę na kontrolę autobusów oraz kierowców przewożących młodych ludzi na zimowy odpoczynek. Policjanci szczególnie podkreślali znaczenie sprawdzenia stanu technicznego pojazdów, czasu pracy kierowców, ich uprawnień oraz stanu psychofizycznego, w tym trzeźwości.

Podczas audycji poruszono również temat dzieci, które ferie spędzają w domu, często bez stałego nadzoru dorosłych. Funkcjonariusze przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zalecili, aby dzieci miały przy sobie elementy odblaskowe, zwiększające ich widoczność po zmroku.

W kontekście kampanii #ZnamTeNumery, skupiono się na edukacji seniorów i ich rodzin, mającej na celu uświadomienie im potencjalnych zagrożeń. Telewizja Puls i Komenda Główna Policji, które współorganizują tę inicjatywę, dążą do ograniczenia liczby oszustw, takich jak metoda na „”wnuczka”” czy „”policjanta””, które w 2022 roku spowodowały straty na ponad 141 milionów złotych.

Funkcjonariusze podzielili się listą prostych zasad, które mogą pomóc uniknąć oszustwa, w tym ustaleniem hasła-klucza z bliskimi, weryfikacją rozmówcy, unikaniem nieznanych linków i SMS-ów, niepodawaniem danych osobowych i finansowych, oraz zachowaniem ostrożności w nowych znajomościach.

Na zakończenie, policjanci skorzystali z okazji, aby przekazać słuchaczom przydatne adresy internetowe, w tym stronę z ofertami zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz link do profilaktycznego spotu o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych.

Źródło: https://bydgoszcz.policja.gov.pl/

Archiwum: luty 2024