Wtorek, 23 czerwca 2026
Imieniny: Wanda, Zenon, Józef

IMP wraca na Sportową: 4 lipca Bydgoszcz gości najlepszych żużlowców w kraju

Bydgoski tor znów znajdzie się w centrum żużlowej mapy Polski. W sobotę 4 lipca stadion przy ul. Sportowej będzie gospodarzem drugiej tegorocznej rundy Indywidualnych Mistrzostw Polski, czyli cyklu, w którym wyłaniany jest najlepszy polski żużlowiec sezonu. Na liście startowej nie zabraknie lokalnych akcentów - w stawce jest aż czterech zawodników Abramczyk Polonii.

Drugi przystanek w drodze po tytuł. Finał rozstrzygnie się 15 sierpnia

Bydgoszcz ma długą historię organizacji najważniejszych krajowych zawodów na żużlu. W przeszłości finały IMP bywały rozgrywane w formule jednodniowej, jednak od kilku lat mistrz Polski wyłaniany jest na podstawie wyników uzyskanych w kilku turniejach.

Tegoroczny cykl rozpoczął się w maju w Toruniu. Na Motoarenie najlepiej zaprezentował się Bartosz Zmarzlik, a kolejne miejsca zajęli Piotr Pawlicki i Maciej Janowski. Tuż za podium finiszował reprezentant Abramczyk Polonii Krzysztof Buczkowski, co w bydgoskim środowisku zostało odebrane jako mocny sygnał przed rywalizacją na dobrze znanym mu obiekcie przy ul. Sportowej.

To była spora, ale miła niespodzianka. Na torze w Bydgoszczy, ale doskonale zna, też ma szansę na wysokie miejsca

Jerzy Kanclerz, prezes ŻKS Polonia SA

Losy tytułu nie rozstrzygną się jednak w Bydgoszczy. Ostateczne rozdanie zaplanowano na 15 sierpnia w Ostrrowie Wielkopolskim.

Czterech żużlowców Abramczyk Polonii w stawce. Jest też „dzika karta”

Start w zawodach na własnym torze będzie szczególnie ważny dla bydgoskich kibiców, bo w obsadzie turnieju znalazła się silna reprezentacja gospodarzy. Obok Krzysztofa Buczkowskiego zobaczymy również:

  • Wiktor Przyjemski - w pierwszym turnieju cyklu w Toruniu zajął 7. miejsce
  • Szymon Woźniak - w Toruniu uplasował się na 10. miejscu
  • Maksymilian Pawełczak - otrzymał od organizatorów „dziką kartę”

Najwięcej emocji może wzbudzać występ 16-letniego juniora, dla którego to jeden z pierwszych startów w imprezie tej rangi i okazja, by zaprezentować się na tle krajowej czołówki.

Jestem bardzo wdzięczny za to wyróżnienie. To dla mnie jeden z pierwszych turniejów tak wysokiej rangi. Chcę po prostu pokazać dobry żużel i pościgać się z tak dobrymi zawodnikami, którzy walczą w finale indywidualnych mistrzostw Polski

Maksymilian Pawełczak, 16-letni junior Abramczyk Polonii

Bilety już w sprzedaży. Organizatorzy liczą na ok. 6 tys. kibiców

Sprzedaż wejściówek na bydgoską odsłonę 2. Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski już trwa. Organizatorzy przyznają, że termin wypada w wakacje, co zawsze bywa wyzwaniem frekwencyjnym, ale pierwsze sygnały mają być optymistyczne.

Jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprzedaży. Mam świadomość, że będą to już wakacje i wielu kibiców spędzać będzie czas na urlopach, ale myślę, że możemy spodziewać się frekwencji w granicach 6 tys. osób

Jerzy Kanclerz, prezes ŻKS Polonia SA

Przebudowa stadionu: przetarg jesienią, start prac na początku 2027 roku

Podczas rozmów o zbliżającym się turnieju wrócił także temat przebudowy stadionu miejskiego. Jak poinformował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, miasto celuje w rozpisanie przetargu jesienią, a rozpoczęcie robót planowane jest na początek 2027 roku. Kolejny etap inwestycji ma dotyczyć pierwszego łuku.

Prawdopodobnie jesienią uda się rozpisać przetarg i wtedy prace ruszą na początku 2027 roku

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy

Władze klubu zakładają, że prace potrwają 18 miesięcy. To oznacza, że pierwszy łuk będzie wyłączony w sezonie 2027 i prawdopodobnie także 2028. Równolegle mają być przygotowywane rozwiązania pozwalające utrzymać pojemność obiektu poprzez dodatkową trybunę - podobną do tej montowanej na Grand Prix. W dalszych planach pojawia się również wątek trybuny głównej.

Zakładam, że prace będą trwały 18 miesięcy. Pierwszy łuk będzie wyłączony w sezonie 2027 i pewnie 2028. Przygotowujemy rozwiązania, które spowodują, żeby powiększyć widownię, montując dodatkową trybunę taką jak na Grand Prix. Liczę także, że w kolejnym etapie na trybunie głównej będzie 2000 miejsc i 25 specjalnych lóż

Jerzy Kanclerz, prezes ŻKS Polonia SA

Najpierw jednak sportowe emocje: 4 lipca Bydgoszcz stanie się areną walki o kluczowe punkty w cyklu, który zakończy się 15 sierpnia w Ostrrowie Wielkopolskim.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
AC

Agnieszka Chmielewska

Opisuje kulturę i miejską aktywność: wydarzenia, inicjatywy i miejsca, które nadają rytm Bydgoszczy.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!