Anders Sommer poprowadzi Astorię w OBL. Skiba zostaje w sztabie, dołącza Zapałowski
Bydgoska Astoria po świętowaniu awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej wchodzi w nowy etap. Klub ogłosił, kto poprowadzi Enea Abramczyk Astorię w sezonie 2026/2027 - stery obejmie Duńczyk Anders Sommer, szkoleniowiec z dorobkiem mistrzowskim i doświadczeniem z czołowych lig europejskich.
Informacja została przekazana w środę, 24 czerwca. Zmiana na stanowisku pierwszego trenera nie oznacza jednak rewolucji w całym zapleczu zespołu. W sztabie pozostaje Grzegorz Skiba, pod którego wodzą bydgoszczanie niedawno wywalczyli awans do Orlen Basket Ligi. W nowym układzie będzie pełnił funkcję asystenta.
Nowy I trener: mistrz Danii i triumfator ENBL
Anders Sommer ma 42 lata i w CV wpisane sukcesy, które przyciągają uwagę kibiców przed powrotem Astorii do ekstraklasy. Jako trener czterokrotnie sięgał po mistrzostwo Danii z zespołem Bakken Bears. Do tego w sezonie 2023/2024 wygrał rozgrywki European North Basketball League.
Ostatnio Duńczyk pracował we Francji - był asystentem trenera Paris Basketball, z którym zdobył tytuł wicemistrza Francji. Teraz ma przenieść te doświadczenia do Bydgoszczy, gdzie klub zapowiada budowę składu gotowego na rywalizację w Orlen Basket Lidze.
Sztab Astorii: Skiba i Zapałowski asystentami, Derda zostaje
Wiadomo już, jak będzie wyglądać najbliższe otoczenie nowego szkoleniowca. Sommer ma mieć w Bydgoszczy dwóch asystentów, a klub utrzymuje także ciągłość w obszarze rozwoju indywidualnego zawodników.
- Grzegorz Skiba - dotychczasowy trener Astorii, obecnie asystent trenera
- Marek Zapałowski - drugi asystent, do niedawna trener zespołu Resovii Rzeszów
- Piotr Derda - nadal trener techniki indywidualnej
Prezes Astorii Bartłomiej Dzedzej przyznał, że rozmowy z nowym trenerem trwały już wcześniej, a kluczowe okazały się bezpośrednie ustalenia w stolicy Francji.
Negocjacje z trenerem Sommerem prowadzone były już od jakiegoś czasu. Przeważyła rozmowa jaką odbyliśmy wspólnie z Michałem Chylińskim i trenerem w Paryżu. Przekonaliśmy nowego szkoleniowca do wizji klubu i drużyny, jaką będzie prowadził
Bartłomiej Dzedzej, prezes Astorii
Równolegle trwa budowa zespołu na ekstraklasę
Zmiany w sztabie to tylko część przygotowań do sezonu po awansie. Klub potwierdza, że trwają prace nad składem na rywalizację w Orlen Basket Lidze, a rozmowy z zawodnikami i ich agentami prowadzi nowy dyrektor sportowy Michał Chyliński - były koszykarz, dobrze znany w środowisku.
Dla Astorii to moment, w którym sportowy sukces trzeba przekuć w stabilny projekt na poziomie ekstraklasy: z doświadczeniem trenerskim z zagranicy, uporządkowanym sztabem i konsekwentnie budowaną drużyną na sezon 2026/2027.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!