Środa, 24 czerwca 2026
Imieniny: Jan, Danuta, Janina

Anders Sommer poprowadzi Astorię w OBL. Skiba zostaje w sztabie, dołącza Zapałowski

Bydgoska Astoria po świętowaniu awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej wchodzi w nowy etap. Klub ogłosił, kto poprowadzi Enea Abramczyk Astorię w sezonie 2026/2027 - stery obejmie Duńczyk Anders Sommer, szkoleniowiec z dorobkiem mistrzowskim i doświadczeniem z czołowych lig europejskich.

Informacja została przekazana w środę, 24 czerwca. Zmiana na stanowisku pierwszego trenera nie oznacza jednak rewolucji w całym zapleczu zespołu. W sztabie pozostaje Grzegorz Skiba, pod którego wodzą bydgoszczanie niedawno wywalczyli awans do Orlen Basket Ligi. W nowym układzie będzie pełnił funkcję asystenta.

Nowy I trener: mistrz Danii i triumfator ENBL

Anders Sommer ma 42 lata i w CV wpisane sukcesy, które przyciągają uwagę kibiców przed powrotem Astorii do ekstraklasy. Jako trener czterokrotnie sięgał po mistrzostwo Danii z zespołem Bakken Bears. Do tego w sezonie 2023/2024 wygrał rozgrywki European North Basketball League.

Ostatnio Duńczyk pracował we Francji - był asystentem trenera Paris Basketball, z którym zdobył tytuł wicemistrza Francji. Teraz ma przenieść te doświadczenia do Bydgoszczy, gdzie klub zapowiada budowę składu gotowego na rywalizację w Orlen Basket Lidze.

Sztab Astorii: Skiba i Zapałowski asystentami, Derda zostaje

Wiadomo już, jak będzie wyglądać najbliższe otoczenie nowego szkoleniowca. Sommer ma mieć w Bydgoszczy dwóch asystentów, a klub utrzymuje także ciągłość w obszarze rozwoju indywidualnego zawodników.

  • Grzegorz Skiba - dotychczasowy trener Astorii, obecnie asystent trenera
  • Marek Zapałowski - drugi asystent, do niedawna trener zespołu Resovii Rzeszów
  • Piotr Derda - nadal trener techniki indywidualnej

Prezes Astorii Bartłomiej Dzedzej przyznał, że rozmowy z nowym trenerem trwały już wcześniej, a kluczowe okazały się bezpośrednie ustalenia w stolicy Francji.

Negocjacje z trenerem Sommerem prowadzone były już od jakiegoś czasu. Przeważyła rozmowa jaką odbyliśmy wspólnie z Michałem Chylińskim i trenerem w Paryżu. Przekonaliśmy nowego szkoleniowca do wizji klubu i drużyny, jaką będzie prowadził

Bartłomiej Dzedzej, prezes Astorii

Równolegle trwa budowa zespołu na ekstraklasę

Zmiany w sztabie to tylko część przygotowań do sezonu po awansie. Klub potwierdza, że trwają prace nad składem na rywalizację w Orlen Basket Lidze, a rozmowy z zawodnikami i ich agentami prowadzi nowy dyrektor sportowy Michał Chyliński - były koszykarz, dobrze znany w środowisku.

Dla Astorii to moment, w którym sportowy sukces trzeba przekuć w stabilny projekt na poziomie ekstraklasy: z doświadczeniem trenerskim z zagranicy, uporządkowanym sztabem i konsekwentnie budowaną drużyną na sezon 2026/2027.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
AC

Agnieszka Chmielewska

Opisuje kulturę i miejską aktywność: wydarzenia, inicjatywy i miejsca, które nadają rytm Bydgoszczy.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!